Podczas codziennego wysiłku, zarówno w pracy, jak w ramach aktywnego spędzania czasu, warto pamiętać o tym, aby nie przeciążać swojego organizmu. Niestety, efektem przeciążenia może być na przykład przepuklina. Jest to nazwa na przemieszczenia narządów lub tkanek poza jamę ciała, w której powinny się owe narządy lub tkanki znajdować. Najczęściej przepuklina zdarza się w miejscu, gdzie narządy lub tkanki mogą przesunąć się przez wykształcone w naturalny sposób otwory wrodzone lub te nabyte. Przepuklina rozróżniana jest na dwa rodzaje: zewnętrzna, czyli taka umiejscowiona pod skórą, i wewnętrzna, czyli przepuklina występująca w sąsiednich względem przesuniętych organów lub tkanek jamach ciała.

Przepuklina nadbrzuszna – objawy

Na szczęście przepuklina bez względu na swój rodzaj daje zawsze te same, charakterystyczne objawy. Przede wszystkim można wyczuć miękki guz w miejscu jej występowania, który początkowo daje się przesunąć lub nawet „odprowadzić” na właściwe miejsce. W miejscu guza, czyli tam, gdzie występuje przepuklina, czuje się najczęściej ból lub pieczenie, a także uczucie pociągania w momencie uciskania guza. Pojawiający się ból zazwyczaj narasta i promieniuje od miejsca, gdzie powstała przepuklina, szczególnie zaostrzając się w trakcie podnoszenia ciężarów, kaszlu, napinania mięśni, a także pozostawania przez dłuższy czas w jednym miejscu, na przykład stojąc lub siedząc. Są to dość charakterystyczne objawy i przepuklina jest dość łatwo zauważalna. Dzięki temu można szybko działać i podjąć odpowiednie kroki. Oczywiście przepuklina jest zjawiskiem, które może pojawić się bez żadnej przyczyny. Przesunięcie organów lub tkanek może wydarzyć się w każdym wieku i brak konkretnego wytłumaczenia, dlaczego na przykład zdarza się u dzieci. U dorosłych znajduje się zależność pomiędzy przeciążenie danej części ciała a występowaniem przepukliny, szczególnie jeśli mowa o przepuklinie wewnętrznej. Warto nie lekceważyć objawów, jako że przepuklina może sprawiać naprawdę duży ból, a także, w skrajnych przypadkach, zaburzyć funkcjonowanie innych organów. Jedyna możliwość leczenia dla przypadłości, jaką jest przepuklina, to operacja chirurgiczna. Ze względu na rodzaj przepukliny dobiera się odpowiedni sposób zoperowania miejsca, gdzie nastąpiło przesunięcie. Obecnie operacje leczące przypadłość przepukliny są już coraz mniej inwazyjne.

Przepuklina nadbrzuszna zewnętrzna – rodzaje, objawy, leczenie

Jako że przepuklina może występować w dwóch rodzajach, jako zewnętrzna i wewnętrzna, są oczywiście różne jeszcze podziały w obrębie tych dwóch rodzajów. Pierwszy typ przepukliny zewnętrznej to przepuklina brzuszna, czyli pojawiająca się w jamie brzusznej. Tutaj wyróżnić można na przykład przepuklinę pachwinową, stanowiącą 75% wszystkich przepuklin brzusznych. U dzieci wadą wrodzoną jest przepuklina pępkowa, która jest wynikiem poważnych zaburzeń genetycznych. Inne typy przepukliny brzusznej to na przykład podbrzuszna, nadbrzuszna, okołostomijna czy lędźwiowa. Występuje także przepuklina kręgosłupa, potocznie nazywana „wypadnięciem dysku”. Ostatni typ przepukliny wewnętrznej to ta cewy nerwowej. Każda przepuklina zewnętrzna wymaga interwencji chirurga, jednak często są to krótkie operacje.

Przepuklina nadbrzuszna wewnętrzna – między jamą brzuszną a klatką piersiową

Przepuklina wewnętrzna to najczęściej przepuklina przeponowa i powstaje ona wtedy, kiedy narządy jamy brzusznej przemieszczają się do klatki piersiowej przez ubytek w przeponie. Tutaj można wymienić na przykład przepuklinę rozworu przełykowego, która dzieli się na okołoprzełykową i wślizgową. W przypadku takiego przesunięcia może także mieć miejsce przepuklina uwięźnięta, która wymaga natychmiastowej operacji, gdyż nieleczona prowadzi do martwicy. Najczęściej przepuklina uwięźnięta pojawia się w jelitach, a zator w tych okolicach może doprowadzić do zaprzestania działania organów i odcięcia od nich krwi. Przepuklina uwięźnięta ma typowe objawy dla przepukliny, którym towarzyszy rozpierający ból brzucha i problemy z trawieniem, a także wydalaniem. Warto zwracać uwagę na każdy objaw przesunięcia, jako że każda przepuklina powinna być jak najszybciej skonsultowana z chirurgiem.