Jest wiele schorzeń i chorób cywilizacyjnych, które dotykają nas ze względu na tryb i styl życia, jaki prowadzimy. Zazwyczaj wśród chorób cywilizacyjnych wymienia się na przykład anoreksję, otyłość czy nadmierny stres. Innym schorzeniem określanym jako cywilizacyjne są hemoroidy. Jest to jedna z najbardziej wstydliwych przypadłości cywilizacyjnych. Hemoroidy ( guzki krwawnicze) występują najczęściej u osób w średnim wieku, które mają pracę wymagającą długotrwałego siedzenia w jednym miejscu.

Hemoroidy – charakterystyka

Hemoroidy to poszerzone żyły odbytu lub odbytnicy. Dlatego właśnie leczeniem tego schorzenia zajmuje się lekarz proktolog. Obecnie jest już wiele sposobów radzenia sobie z guzkami krwawniczymi, wiele z tych sposobów jest także mało inwazyjne. Hemoroidy to jednak bardzo uciążliwy problem, a także, ze względu na istotę choroby, dość wstydliwy. Nie oznacza to jednak, że należy odsuwać wizytę u lekarza. Wizyta u proktologa jest kluczowym krokiem do wyleczenia schorzenia, jako że ma ono charakter nawracający i bez podjęcia odważnych kroków pod okiem lekarza nie ma szans na samodzielne wyleczenie tej choroby. Hemoroidy klasyfikuje się w 4 stopniach. Objawy chorobowe jak ból, świąd, dyskomfort,pieczenie, krwawienie i obecność śluzu jest zależne od stopnia zaawansowania choroby.

Hemoroidy – przyczyny, powikłania, leczenie

Hemoroidy to jedna z najbardziej wstydliwych chorób cywilizacyjnych. Powoli się już to zmienia i coraz częściej mówi się o tym, że należy walczyć nie tylko z objawami choroby hemoroidalnej, ale także regularnie badać się u lekarza proktologa i podejmować leczenie, aby schorzenie nie nawracało.Ważną przyczyną rozwoju hemoroidów jest siedzący tryb życia, który dotyczy wielu osób, także młodych. Studiowanie, praca biurowa, informatyka – to tylko niektóre dziedziny z życia współczesnego człowieka, jakie wymuszają na nim ciągłe siedzenie.Choroba zaostrza się z powodu regularnego stosowania środków przeczyszczających, chorób wątroby, otyłości, diety z małą ilością błonnika, a także częstych zaparć i biegunek. Dlatego warto prowadzić zbilansowany tryb życia, a także dbać o to, aby nasza dieta była dobrze dobrana i zawierała wszystkie niezbędne składniki. Hemoroidy mogą jednak dotknąć niemal każdego. Wówczas warto zwrócić się do lekarza proktologa, który doradzi najlepszy sposób zlikwidowania problemu. Obecnie można także bezoperacyjnie pozbyć się hemoroidów. Lekarze proktolodzy stosują bezoperacyjną metodę Barrona, która polega na założeniu podwiązek gumowych na hemoroidy. W rezultacie ze względu na brak dopływu krwi, guzki krwawnicze samoistnie odpadają. Taka metoda jest nie tylko skuteczna ale także nie zmusza pacjenta do pobytu w szpitalu. Jedna wizyta u proktologa może sprawić, że kłopotliwy problem zostanie usunięty na zawsze. Domowe sposoby i objawowe leczenie zazwyczaj nie dają efektów, a hemoroidy nie znikają czy nawet regularnie nawracają. Aby nie musieć męczyć się z tak kłopotliwym i bolesnym problemem, warto wybrać się do lekarza bez żadnych obaw. Hemoroidy w rezultacie zostaną wyleczone. W efekcie powinno się także rozważyć zmianę trybu życia – wprowadzić w swój dzień trochę ruchu, a także dietę o zwiększonej zawartości błonnika.