Żylaki to problem dość wielu osób, szczególnie dorosłych, których praca lub tryb życia wymaga częstego wysiłku i długotrwałego stania. Jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że nieleczone żylaki kończyn dolnych mogą prowadzić do wielu groźnych następstw i powikłań. Dlatego właśnie leczenie żylaków jest bardzo ważne już w momencie, kiedy następuje diagnoza.

Leczenie żylaków: od czego zacząć?

Żylaki kończyn dolnych to przypadłość obecnie niemal już powszechna. Z tego powodu często traktowane są jako coś w rodzaju kosmetycznego defektu i dolegliwości, która jest dokuczliwa jedynie wizualnie. Bagatelizowanie, zamiast szybkiego podjęcia decyzji, że leczenie żylaków jest niezbędne, może prowadzić do przekształcenia się przypadłości w trwałe owrzodzenia, a nawet być przyczyną chorób nowotworowych. Obecnie leczenie żylaków może odbywać się wieloma metodami, dzięki zaawansowanej technologii, a także ciągle rozwijającej się medycynie. Leczenie żylaków można podzielić na:

  • zachowawcze,
  • obliteracyjne,
  • chirurgiczne.

Każda metoda jest uzależniona od stopnia zaawansowania choroby, a o tym, w jaki sposób leczenie żylaków ma zostać przeprowadzone, decyduje lekarz flebolog. Do każdego przypadku należy podchodzić indywidualnie, jako że każdorazowo leczenie żylaków jest uzależnione od stanu zdrowia pacjenta, a także stopnia zaawansowania schorzenia.

Zachowawcze leczenie żylaków

Żylaki pojawiają się przede wszystkim u osób, które prowadzą niezdrowy tryb życia i nie dbają o to, aby codziennie odpowiednio długo uprawiać sport. Zachowawcze leczenie żylaków polega na ułatwieniu odpływu krwi z kończyny, w której rozpoczęły się zmiany chorobowe. Podstawą takiego leczenia żylaków jest zrezygnowanie z niezdrowych i niebezpiecznych nawyków, takich jak często spożywanie tłustego jedzenia i palenie papierosów. Zachowawcze leczenie żylaków polega także na wprowadzeniu w życie pacjenta nowego, zdrowszego stylu życia. Zaleca się przede wszystkim zwiększenie aktywności fizycznej i regularne uprawianie sportu. Aby leczenie żylaków zaczęły przynosić efekty, należy zadbać o to, aby w diecie znajdowała się odpowiednia ilość błonnika, a na co dzień należy unikać długotrwałego stania lub siedzenia bez ruchu.

Farmakologiczne leczenie żylaków

Często w bardziej zaawansowanym stanie, który jednak nie zagraża zdrowiu pacjenta, stosuje się tzw. leki flebotropowe, jakie poprawiają napięcie i zmniejszają przepuszczalność ścian naczyń, co wpływa na zmniejszenie obrzęków. Takie leczenie żylaków polega więc na podawaniu leków, często naturalnych, na bazie owoców cytrusowych lub wyciągu z kasztanowca. Farmakologiczne leczenie żylaków najlepiej sprawdza się we wczesnym stadium choroby, ponieważ leki bardzo dobrze łagodzą objawy. Takie działanie zmniejsza dolegliwości, a także bolesne odczucie w nogach i poprawia jakość życia. Nie może jednak zastąpić innych metod leczenia żylaków zaawansowanych.

Obliteracyjne leczenie żylaków

Jest to metoda leczenia zaawansowanych stanów chorobowych żylaków kończyn dolnych. Obliteracyjne leczenie żylaków inaczej nazywane jest skleroterapią. Polega ona na wstrzyknięciu do poszerzonej żylakowato żyły specjalnej substancji chemicznej. W rezultacie substancja uszkadza śródbłonek, co z kolei prowadzi do powstania reakcji zapalnej i zarośnięcia naczynia. Obliteracyjne leczenie żylaków jest stosowane szczególnie w trakcie leczenia poważnych przypadków. Prawidłowo przeprowadzony zabieg skleroterapii daje świetne efekty leczenia żylaków. Wskazaniem do zastosowania takiej metody, jak obliteracyjne leczenie żylaków, są najczęściej względy kosmetyczne przy występujących teleangiektazjach i poszerzeniu żył siatkowatych, jak i żylaki kończyn dolnych oraz ich powikłania. Metoda ta jest przeciwwskazana u osób uczulonych na środek obliterujący, borykających się z chorobami układowymi i zakrzepicą żył głębokich.