Obecnie medycyna jest naprawdę rozwiniętą dziedziną naszego życia. Możemy korzystać z usług wielu świetnie wykształconych lekarzy, a podczas wizyty coraz częściej używają oni najnowocześniejszych sprzętów i technologii. Nie inaczej jest w przypadku proktologii. Proktolog to chirurg zajmujący się chorobami jelita grubego i odbytnicy. Najczęściej zadaniem proktologa jest diagnoza i leczenie stanów i chorób zapalnych, a także nowotworowych. Proktolog zajmuje się badaniem, oceną stanu zewnętrznego i wewnętrznego, a także wykonuje operacje poprawiające stan zdrowia pacjenta. Najczęściej objawy chorób, jakimi zajmuje się lekarz proktolog, są bardzo uciążliwe i długotrwałe, wielu pacjentów jednak przez długi czas je ignoruje. Choroby, którymi zajmuje się proktolog, często mają także charakter nawracający, a więc objawy mogą pojawiać się w wzmożonym tempie, może na przykład pojawiać się stan zapalny, a później sytuacja się uspokaja i podrażnienie znika, co skłania chorego do zaniechania wizyty u specjalisty. Niestety, charakter nawracający oznacza, że bez leczenia u proktologa choroba nie zniknie.

Proktolog – chirurg zajmujący się chorobami jelita grubego i odbytnicy

Proktolog zajmuje się docelowym leczeniem stanów zapalnych, chorób i nowotworów jelita grubego i odbytnicy. Tak już zostało powiedziane, część z nich ma charakter nawracający. Chorobami, którymi zajmuje się proktolog, są na przykład ropne wycieki z odbytnicy, zmiany ropne w okolicy odbytu, ropnie płytkie i głębokie, bóle odbytnicy, a także problemy w okolicach odbytnicy związane z wiekiem lub powiązane z poporodowymi powikłaniami. Proktolog początkowo zajmuje się diagnozą choroby, na przykład za pomocą umieszczenia wziernika i dokładnego zbadania odbytnicy. Inną metodą diagnostyki jest USG przezodbytnicze. Choroby jelita grubego i odbytnicy najczęściej są na tyle uciążliwe, że obecnie lekarz proktolog decyduje się na zdecydowane rozwiązania. Niejednokrotnie w przypadku niektórych chorób lub stanów zapalnych, jakie niegdyś leczone były za pomocą leków lub objawowych działań, teraz proktolog decyduje się na zabieg, często także operacyjny. Daje to pewność, że choroba lub stan zapalny zostaną usunięte. Dzięki temu przypadłość już nie nawraca, a dane miejsce może zostać w pewny sposób wyleczone.

Hemoroidy, zakrzepica, polipy – choroby, którymi zajmuje się proktolog

Proktolog zajmuje się kompleksowym leczeniem chorób jelita grubego i odbytnicy. Podstawowymi chorobami odbytnicy, które najczęściej występują u osób dorosłych, są hemoroidy. Jest to inna nazwa na żylaki odbytu. Proktolog diagnozuje hemoroidy w szybki sposób, jako że najczęstszym objawem ich występowania jest uciążliwe swędzenie, pieczenie i ból. Sposobem leczenia, jaki stosuje nowoczesny proktolog, jest bezoperacyjny zabieg za pomocą metody Barrona. Zabieg polega na założeniu podwiązek gumowych na hemoroidy, które proktolog zakłada w taki sposób, aby po paru dniach hemoroidy samoistnie odpadły ze względu na brak dopływu krwi. Proktolog zajmuje się także takim schorzeniem, jak zakrzepica, na przykład typu zewnętrznego, występująca w splocie żylnym odbytu. Najczęściej obecnie lekarz zaleca leczenie farmakologiczne w przypadkach o słabszym nasileniu, jednak w sytuacjach trudniejszych podejmowana jest decyzja o operacji. Różnego rodzaju podobne schorzenia wokółodbytnicze, którymi zajmuje się proktolog, to na przykład kłykciny kończyste, polipy odbytu czy ropnie i przetoki okołoodbytnicze. Najważniejszym krokiem jest oczywiście wizyta u lekarza, gdzie proktolog bada miejsce zapalenia i stawia diagnozę, na przykład za pomocą USG przezodbytniczego. Najczęściej zmiany okołoodbytnicze są wycinane w trakcie krótkiego zabiegu, podczas którego proktolog stosuje znieczulenie miejscowe. Warto pamiętać o tym, aby jak najszybciej podjąć decyzję o wizycie i nie ignorować problemu. Choroby odbytnicy i jelita grubego, którymi zajmuje się proktolog, mogą bowiem prowadzić do komplikacji i powikłań. Często w przypadku początków choroby leczenie farmakologiczne daje satysfakcjonujące efekty, dlatego właśnie warto skontaktować się z proktologiem bez zbędnego czekania.