Jedną z najbardziej wstydliwych chorób cywilizacyjnych są hemoroidy, nazywane inaczej żylakami odbytu. Samo usuwanie hemoroidów do niedawna było jeszcze tematem tabu. Coraz częściej jednak można spotkać się z potrzebą mówienia o tym, że usuwanie hemoroidów to nie tylko zabieg poprawiający jakość życia, ale po prostu konieczny.

Usuwanie hemoroidów: dlaczego, kiedy i jak?

Hemoroidy, czyli guzki krwawnicze, można podzielić na te występujące wewnątrz i na zewnątrz odbytu. W zależności od umiejscowienia, stosowane są różne metody usuwania hemoroidów. Jako że żylaki odbytu najczęściej są dolegliwością spotykającą osoby w średnim wieku, pracujące w pozycji siedzącej, warto, aby narażone na przypadłość osoby miały tego świadomość. Należy urozmaicać swoją dietę o produkty bogate w błonnik, a także pamiętać o zachowaniu odpowiedniej higieny. Wiele osób, u których zdążyły się pojawić guzki krwawnicze, ignoruje problem lub stara się leczyć hemoroidy domowymi sposobami. Nie jest to odpowiedzialne zachowanie, jako że każdą przypadłość o objawach podobnych do hemoroidów należy skonsultować z lekarzem proktologiem. To właśnie on zadecyduje, czy usuwanie hemoroidów jest konieczne. Najczęściej usuwanie hemoroidów to zabieg, na który trzeba się zdecydować w przypadku zaawansowanej choroby, a także w momencie, kiedy inne metody, takie jak na przykład farmakoterapia, nie dają oczekiwanych rezultatów. Obecnie medycyna jest na tyle zaawansowana, że usuwanie hemoroidów nie musi oznaczać konieczności poddania się typowej operacji, po której musi nastąpić pobyt w szpitalu. W zależności od rodzaju guzków i ich umiejscowienia, proktolog podejmuje decyzję, czy usuwanie hemoroidów musi nastąpić jak najszybciej czy warto podjąć najpierw leczenie ambulatoryjne.

Ambulatoryjne usuwanie hemoroidów

Popularną metodą, od której jednak często się już odchodzi, jest krioterapia. W tej metodzie usuwanie hemoroidów polega na ich zamrażaniu za pomocą oparów ciekłego azotu albo podtlenku azotu. Jest to zabieg ambulatoryjny, podczas którego następuje usuwanie hemoroidów za pomocą odcięcia do nich dopływu krwi. Takie usuwanie hemoroidów odbywa się bez znieczulenia, jako że jest to zabieg mało inwazyjny, a także dość szybki. Podczas jednego zabiegu najczęściej zamraża się od jednego do dwóch guzków. Usuwanie hemoroidów za pomocą krioterapii stosuje się w momencie, kiedy nie można zastosować bezoperacyjnej metody Barrena – obecnie najpopularniejszej, najmniej inwazyjnej i dającej najlepsze efekty. Zamrażanie guzków krwawniczych i w ten sposób usuwanie hemoroidów stosuje się także w momencie, kiedy następują powikłania, jak na przykład częste krwawienie z guzków, a także nawrot choroby po operacji.

Bezoperacyjne usuwanie hemoroidów

Pacjenci często unikają tematu hemoroidów i nie podejmują decyzji o wizycie u proktologa, gdyż obawiają się, że jedyną odpowiedzią jest operacja chirurgiczna, a także dłuższy pobyt w szpitalu. Obecna medycyna jednak znalazła rozwiązanie na bezinwazyjne usuwanie hemoroidów. Tak jak wycinanie guzków krwawniczych, mimo że wydawało się pewną metodą, czasami jednak nie było skuteczne i mogło wywoływać nawroty, tak usuwanie hemoroidów metodą Barrena jest nie tylko bardzo mało inwazyjne, ale też daje stuprocentowe efekty u niemal wszystkich pacjentów. Ta metoda usuwania hemoroidów jest skierowana do pacjentów z zaawansowanymi zmianami choroby, czyli guzkami krwawniczymi drugiego i trzeciego stopnia. Metoda Barrena polega na założeniu podwiązek gumowych na hemoroidy, które po kilku dniach samoistnie odpadają z powodu braku dopływu krwi. To sposób na bardzo szybkie i skuteczne usuwanie hemoroidów. Nie jest także wymagany pobyt w szpitalu, a sam zabieg jest dość krótki. Oczywiście należy pozostawać pod kontrolą lekarza proktologa, a także konsultować z nim zmiany skórne i ewentualne bóle.