Jest wiele schorzeń i chorób cywilizacyjnych, które niestety dotykają nas ze względu na tryb i styl życia, jaki prowadzimy. Zazwyczaj wśród chorób cywilizacyjnych wymienia się na przykład anoreksję, otyłość czy nadmierny stres. Innym schorzeniem określanym jako cywilizacyjne są hemoroidy. Jest to niestety jedna z najbardziej wstydliwych przypadłości cywilizacyjnych. Hemoroidy nazywane są inaczej guzkami krwawniczymi lub żylakami odbytu i pojawiają się w jego okolicach – na zewnątrz lub wewnątrz – w wyniku zbyt długiego siedzenia z jednoczesnym niedokładnym zachowaniem higieny. Hemoroidy dotykają więc niestety najczęściej osób w średnim wieku, które mają pracę biurową lub podobną do biurowej, wymagającą długotrwałego siedzenia w jednym miejscu.

Hemoroidy – charakterystyka

Hemoroidy to nic innego jak poszerzone żyły odbytu lub odbytnicy. Dlatego właśnie leczeniem tego schorzenia zajmuje się lekarz proktolog. Obecnie jest już wiele sposobów radzenia sobie z guzkami krwawniczymi, wiele z tych sposobów jest także mało inwazyjne. Hemoroidy to jednak bardzo uciążliwy problem, a także, ze względu na istotę choroby, dość wstydliwy. Nie oznacza to jednak, że należy odsuwać wizytę u lekarza. Proktolog to lekarz, który zajmuje się chorobami jelita grubego i odbytnicy. Wizyta u proktologa jest kluczowym krokiem do wyleczenia schorzenia, jako że ma ono charakter nawracający i bez podjęcia odważnych kroków pod okiem lekarza nie ma szans na samodzielne wyleczenie żylaków odbytu. Hemoroidy można sklasyfikować w zależności od umiejscowienia, a więc jako hemoroidy wewnętrzne i zewnętrzne. Oba rodzaje hemoroidów często współistnieją ze sobą. Wewnętrzne hemoroidy powstają w miejscu odbytnicy, które jest mało unerwione. Dlatego właśnie te hemoroidy rzadko wywołują ból, a jedynie dyskomfort. Z kolei hemoroidy zewnętrzne położone są pod błoną śluzową kanału odbytu zwaną anodermą. I to właśnie ten typ najczęściej sprawia, że odczuwamy ból, pieczenie i ogromny dyskomfort podczas siedzenia.

Hemoroidy – przyczyny, powikłania, leczenie

Niestety hemoroidy to jedna z najbardziej wstydliwych chorób cywilizacyjnych. Powoli się już to zmienia i coraz częściej mówi się o tym, że należy walczyć nie tylko z objawami żylaków odbytniczych, ale także regularnie badać się u lekarza proktologa i podejmować leczenie, aby schorzenie nie nawracało. Niestety, główną przyczyną hemoroidów jest siedzący tryb życia, który niestety dotyczy wielu osób, także młodych. Studiowanie, praca biurowa, informatyka – to tylko niektóre dziedziny z życia współczesnego człowieka, jakie wymuszają na nim ciągłe siedzenie. Hemoroidy powstają także z powodu regularnego stosowania środków przeczyszczających, chorób wątroby, otyłości, diety z małą ilością błonnika, a także częstych zaparći biegunek. Dlatego właśnie warto prowadzić zbilansowany tryb życia, a także dbać o to, aby nasza dieta była dobrze dobrana i zawierała wszystkie niezbędne witaminy i minerały. Hemoroidy mogą jednak niestety dotknąć niemal każdego. Wówczas warto zwrócić się do lekarza proktologa, który doradzi najlepszy sposób zlikwidowania problemu. Obecnie można także bezoperacyjnie pozbyć się żylaków odbytniczych. Lekarze proktolodzy stosują bezoperacyjną metodę Barrona, która polega na założeniu podwiązek gumowych na hemoroidy. W rezultacie ze względu na brak dopływu krwi, zmiany samoistnie odpadają. Taka metoda jest nie tylko dyskretna, ale także nie zmusza pacjenta do pobytu w szpitalu. Dlatego właśnie warto skonsultować każdą chorobę z lekarzem, a przede wszystkim hemoroidy. Jedna wizyta u proktologa może sprawić, że kłopotliwy problem zostanie usunięty na zawsze. Domowe sposoby i objawowe leczenie zazwyczaj nie dają efektów, a hemoroidy nie znikają czy nawet regularnie nawracają. Aby nie musieć męczyć się z tak kłopotliwym i bolesnym problemem, warto wybrać się do lekarza bez żadnych obaw. Hemoroidy w rezultacie zostaną wyleczone. W efekcie powinno się także rozważyć zmianę trybu życia – wprowadzić w swój dzień trochę ruchu, a także dietę o zwiększonej zawartości błonnika.