lek. med. Artur Dobosz - flebologia, choroby żył Żylaki kończyn dolnych usuwamy metodą Müllera, która polega na usuwaniu zmienionych chorobowo żył z 1 mm nacięć skóry. Zaletą metody jest powstawanie minimalnych blizn, które po pół roku są praktycznie niewidoczne. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Pacjent w tym samym dniu może opuścić szpital.
W przypadku żylaków żyły odpiszczelowej (biegnącej od kostki przyśrodkowej do pachwiny) operacja polega na usunięciu głównego pnia zmienionej chorobowo żyły metodą strippingu, a jej ewentualne dopływy metodą wyżej wymienioną jednoczasowo.
Operacja wykonywana jest w znieczuleniu podpajęczynówkowym. Pacjent może opuścić szpital w następnym dniu po zabiegu. Po tygodniu można wrócić do lekkiej pracy.

Żylaki kończyn dolnych - operacja wykonana metodą Müllera

Żylaki kończyn dolnych - operacja wykonana metodą klasyczną
(różnej wielkości cięcia)

Teleangiektazje

Likwidowanie teleangiektazji - potocznie nazywanymi pajączkami naczyniowymi - wykonywane jest ambulatoryjnie metodą obliteracji (ostrzykiwania) lekiem zamykającym światło naczynia żylnego. Zabieg trwa ok 30 minut.
Pacjent po zabiegu może wrócić do swoich codziennych zajęć. Zalecane jest wręcz chodzenie po zabiegu.

Dlaczego leczenie żylaków jest tak ważne?

Wielu pacjentów decyduje się na leczenie żylaków ze względów estetycznych. Rozwinięta choroba ma nieprzyjemne wizualnie objawy i jest powodem do wstydu. Wygląd nóg jest jednak tylko jednym z wielu powodów, dla których warto zdecydować się na leczenie żylaków - schorzenie pozostawione same sobie może doprowadzić do groźnych powikłań.

Często spotykanym efektem zaniedbania jest zakrzepica żylna (choroba zakrzepowo-zatorowa) polegająca na tworzeniu się zakrzepów z zalegającej krwii. Zakrzep w żyłach powierzchownych wymaga kuracji polegającej na odciążaniu nogi i przyjmowaniu leków przeciwzapalnych. Natomiast takie zjawisko w żyle głębokiej jest znacznie groźniejsze - zakrzep może oderwać się i wędrując w krwiobiegu doprowadzić nawet do blokady płuc.

Inną częstą konsekwencja braku leczenia żylaków jest trudny do opanowania krwotok. Powstaje on, gdy pęka cienka i sucha skóra nad żylakiem pod wpływem zbyt wysokiego ciśnienia w zmienionej chorobowo żyle.

Do groźnych i nieprzyjemnych dla pacjenta powikłań żylaków należy również owrzodzenie podudzi. W okolicy kostek pojawiają się krwawe wybroczyny, a stopniowo obumierające tkanki tworząc trudno gojące się owrzodzenia.

Jak widać leczenie żylaków jest ważne nie tylko ze względów wizualnych. Rozwijająca się choroba może stanowić duże zagrożenie dla zdrowia, a w skrajnych przypadkach nawet życia pacjenta. Konsultacja ze specjalistą pozwoli na wybranie skutecznej terapii i znacząco ograniczy ryzyko powstawania powikłań.

Jak wygląda badanie u flebologa?

Aby trafnie wskazać metodę leczenia żylaków niezbędna jest diagnoza określająca stopień zaawansowania choroby. Najważniejszym badaniem jest USG dopplerowskie, które umożliwia wykrycie źle funkcjonujących zastawek żylnych. Ponadto lekarz może posłużyć się m.in. technikami wykorzystującymi środek cieniujący (warikografia lub flebografia), wykonać pomiar ciśnienia żylnego (flebodynamometria) lub przeprowadzić próby czynnościowe w celu odróżnienia żylaków pierwotnych od wtórnych.

Leczenie zachowawcze a żylaki

Nie zawsze zabiegowe usuwanie żylaków jest niezbędne. W przypadku choroby o mniejszych stopniu zaawansowania stosuje się także metody leczenia zachowawczego oraz farmakologicznego. Flebolog przedstawia pacjentowi ogólne zalecenia oraz wskazuje maści i kremy na żylaki, które warto stosować. Takie preparaty pozwalają na zmniejszenie obrzęku. Pacjent czuje się też bardziej komfortowo, gdyż ustępuje charakterystyczne uczucie ciężkości nóg.

W większości przypadków z żylakami walczy się również za pomocą specjalnych rajstop, pończoch oraz podkolanówek o działaniu przeciwżylakowym. Takie elementy odzieży powinny być dobierane indywidualnie. Pozwalają one na obniżenie ciśnienia krwi i zapobiegają jej zaleganiu w układzie żył powierzchownych. Terapia zachowawcza może obejmować także masaże oraz czynności takie, jak unoszenie nóg w celu poprawienia odpływu krwi z kończyn.

Terapia farmakologiczna

Celem terapii farmakologicznej jest uszczelnienie i wzmocnienie naczyń krwionośnych za pomocą preparatów podawanych doustnie. Preparaty tego rodzaju tworzone są w większości na podstawie składników pochodzenia naturalnego. Mogą zawierać m.in. wyciągi z kasztanowca, rycyny lub pestek winogron. Niestety mocno rozwinięte żylaki nie mogą leczone wyłącznie przy użyciu środków farmakologicznych. Takie preparaty nie gwarantują też zatrzymania rozwoju choroby, dlatego zawsze stosowane są w połączeniu z metodami uciskowymi opisanymi wcześniej.

Czy żylaki mogą być groźne?

Gdy pojawiają się pierwsze objawy żylaków, warto wybrać się do lekarza, by nie dopuścić do rozwoju choroby. W zaawansowanym stadium, żylaki nie tylko powodują nieestetyczne zmiany, ale również mogą prowadzić do groźnych powikłań, takich jak zapalenie żył i tworzenie się zakrzepów wędrujących wraz z krwią. Inną groźną konsekwencją jest krwotok po pęknięciu przesuszonej i cienkiej skóry nad żylakiem. Ponadto niedotleniona krew zalegająca w żyłach może prowadzić do obumierania tkanek i powstawania bolesnych owrzodzeń podudzi. Ze względu na możliwość powstawania wymienionych powikłań zaawansowane żylaki należy usuwać operacyjnie.